جزئیات وبلاگ

به افراد نیازمند کمک کنید

  • خانه / دسته بندی نشده / اولین جلسه مجمع…

اولین جلسه مجمع عمومی مرکز هماهنگی مؤسسات خیریه دارای مرکز شبه خانواده استان خراسان‌رضوی به میزبانی مؤسسه خیریه گلستان علی(ع) روز یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ در سالن همایش نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد مقدس برگزار شد.

این مراسم با حضور زهره الهیان نماینده مردم تهران و رئیس کمیته حقوق‌بشر اسلامی در مجلس، عبدالوهاب بیگ پوری دبیر اجرایی فراکسیون سازمان‌های مردم‌نهاد در مجلس، نیره عابدین‌زاده معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان‌رضوی، سعید حقانی عضو کمیته حقوق‌بشر سازمان ملل و پژوهشگر حقوق کودک، مسعود فیروزی مدیرکل بهزیستی خراسان‌رضوی و جمعی از مدیران مؤسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد استان خراسان‌رضوی برگزار شد.

این مراسم به‌مناسبت روز جهانی کودک کار و با هدف استفاده از توان خرد جمعی در توانمندسازی نهادهای حامی کودکان برگزار شد و در پایان با رأی‌گیری حاضران در مجمع، مدیر عامل و اعضای هیات مدیره مرکز هماهنگی مؤسسات خیریه دارای مرکز شبه خانواده خراسان‌رضوی شامل رضازاده ( مدیرعامل )، مهران‌پور، محرابی، علم‌داری، شریف نژاد، شهرکی و هشیار ( هیئت‌مدیره ) و سیدی ( بازرس ) انتخاب شدند.

ضرورت هم‌افزایی و تسهیل‌گری

نیره عابدین‌زاده معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان‌رضوی در این نشست ضمن تأکید بر اعتماد سازی، اشتراک مساعی و مشارکت‌ها در فعالیت‌های اجتماعی گفت: ما باید به‌جایی برسیم که دستگاه قضا و دستگاه‌های دولتی، تسهیل‌گر بخش عمومی در مشارکت‌ها و اداره خود باشند تا مانعی ایجاد نشود.وی گفت: هم‌افزایی، استفاده از نظرات این مجمع در برخورد با تخلفات ضروری است دراین‌حال ما تلاش می‌کنیم و قانون می نویسیم اما متأسفانه آن را اجرا نمی‌کنیم.

وی گفت: از اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ که قانون حمایت از اطفال و نوجوانان نوشته شده‌است به ضرس قاطع می‌گویم که آن را تنها در حد استان خودمان داریم می‌بینیم و به هر سازمانی اعلام می‌کنیم از آن خبر ندارد. وی تصریح کرد: فرزندخواندگی و امین موقت را باید تسهیل کنیم ضمن این‌که موانع اداری آن را باید کاهش داد و برخی موانع را هم رفع نمود. وی با اشاره به این‌که بروکراسی پیچیده و سختگیری‌هایی در این راه‌ها وجود دارد گفت :از مجلس می‌خواهیم تا قانون سازمان‌های مردم‌نهاد را سریع‌تر به نتیجه برساند.

اهمیت نگاه تخصصی

زهره الهیان نماینده مردم تهران و رئیس کمیته حقوق‌بشر اسلامی مجلس نیز در این جلسه ضمن تقدیر از موسسه گلستان علی در برگزاری این نشست گفت: پیگیری امور از طریق مجلس از وظایف ذاتی ماست و باید در حوزه اجتماعی و زنان فعال باشیم.

در حوزه خدمت به کودکان کار، آسیب‌دیده و بی‌سرپرست از باب وظیفه قانون‌گذاری می‌توان کارهای کلانی انجام داد و البته به کمک نخبگان و انجمن‌ها و تشکل‌های مردمی نیاز است. ما از دور به قضایا نگاه می‌کنیم اما شما از نزدیک دستی بر آتش دارید لذا باید به‌دنبال ریشه و عوامل مؤثر در آن باشیم.

وی افزود: نگاه تخصصی و کارشناسی و درک از نزدیک ضروری است و شما می‌توانید به ما کمک کنید لذا همه تلاش‌ها باید این باشد که کودکان در کانون گرم خانواده زندگی کنند. وی گفت: ما به سهم خود دنبال رفع موانع در حوزه فرزندخواندگی هستیم و از طریق مجلس پیگیر خواهیم بود دراین‌حال باید با آموزش خانواده‌ها به‌دنبال تحصیل و نشاط کودکان باشیم. وی تصریح کرد: در حوزه حقوق کودک، قوانین حمایتی و مرجع ملی حقوق کودک داریم اما ساختارهای موجود خیلی ساختارهای پایدار و مؤثری نیستند. ساختارها باید فراتر از دولت‌ها و ثابت و پایدار باشد و با نگاه تخصصی به حقوق کودک بپردازیم.

* نگاه به افق‌های بلند

سعید حقانی عضو کمیته حقوق‌بشر سازمان ملل و پژوهشگر حوزه کودک نیز در این نشست گفت:گام‌ها در این حوزه باید قوی و با افق‌های بلند برداشته شود و در سطح شهر، استان و ملی و حتی تا آن‌سوی مرزها اشاعه یابد.

وی گفت: شورای حقوق‌بشر دارای ۲ بخش مهم نهادهای دولتی و نهادهای غیردولتی است و شما به‌عنوان نهادهای غیردولتی با فعالیت ۱ الی ۲ ساله خود می‌توانید یک مقام مشورتی در سازمان ملل باشید و در این سازمان شرکت کرده و حتی حق سخنرانی خواهید داشت و ۳ دقیقه در سازمان ملل خطاب به دنیا صحبت کنید.

وی گفت: آینده این انجمن با کمک شما روشن تر خواهد شد و می‌توان چنین فضایی را در خراسان رضوی به عنوان پایلوت کشور قرار دهیم. وی با اشاره به اینکه در حوزه قانونی در مجلس نیز خلا قانونی وجود دارد گفت: نیاز داریم که این انجمن وارد خلأهای قانونی شود و ما آمادگی داریم برای حوزه قانونی و صلاح آن کمک کنیم. وی تصریح کرد: در حوزه اقدامات نظارتی نیز، ماده ۶۶ آیین دادرسی کیفری به این‌موضوع پرداخته‌است و همه سمن‌هایی که اساسنامه آن‌ها در زمینه حمایت از اطفال، نوجوانان، زنان و اشخاص بیمار و غیره می‌باشد می‌توانند نسبت‌به جرایم ارتکابی در زمینه‌های فوق، اعلام جرایم کند و در تمام مراحل دادرسی حضور داشته باشند.

* وجود ۹۵ خانه فرزندان درخراسان رضوی

مسعود فیروزی مدیرکل بهزیستی خراسان‌رضوی نیز در این جلسه گفت: امروز غفلت از کودکان در هر حوزه‌ای می‌تواند تهدیدی برای کل جامعه باشد. ما در  یک اکوسیستم زندگی می‌کنیم و اگر هر مجموعه و گروه اجتماعی در هر جایی نادیده گرفته شود و آسیب ببیند، کل اکوسیستم مورد آسیب قرار خواهد گرفت. وی گفت : در حال حاضر ۹۵ خانه فرزندان در استان خراسان‌رضوی فعال است که این تعداد ۵۰ درصد از کل خانه‌های فرزندان کشور را تشکیل می‌دهند و ۶۰ مورد آن‌ها توسط مؤسسات خیریه مدیریت می‌شوند. وی گفت: ۹۵ خانه فرزندان در خراسان رضوی به میزان خانه‌های ۱۴ استان کشور می‌باشد و این حساسیت موضوع را در استان ما نشان می‌دهد لذا ناچار شدیم تعداد خانه‌ها را افزایش دهیم.

* تلاش برای هم‌اندیشی بیشتر

حمید رضازاده مدیرعامل مؤسسه خیریه گلستان علی(ع) نیز در این نشست گفت: به همت گلستان  علی و با همکاری مجموعه مراکز نگهداری در مشهد و استان خراسان‌رضوی اساسنامه‌ای تهیه شده‌است. وی با اشاره به این‌که اگر ۴۰ نفر شاغل دور هم جمع شوند می‌توانند توسط  اتاق اصناف، یک اتحادیه تشکیل دهند، گفت: دراین‌حال مهم‌ترین بنیاد فعالیت‌های اجتماعی و سمن‌ها که باید سرپرستی کودکان بی‌سرپرست را به‌عهده گیرند متأسفانه درطول ده‌ها سال هنوز دارای یک تشکل برای خود نیستند. ما سال ۸۴ اقدام به تشکیل چنین تشکلی کردیم و جلساتی هم برگزار نمودیم اما متأسفانه ادامه نیافت و البته چند بار دوستان پیشنهاد کردند که چنین مجموعه‌ای شکل بگیرد.وی گفت: دلیل عدم ورود ما، آماده نبودن بستر از سوی سازمان بهزیستی و قوه قضاییه بود. به‌هرحال سال گذشته به خانم عابدین‌زاده پیشنهاد دادیم که جای چنین تشکلی در استان خراسان‌رضوی خالی است و با استقبال خوب و پیگیری ایشان اساسنامه مناسبی تهیه‌شد که می‌تواند بالاترین نقش اجرایی را داشته باشد. در این اساسنامه به بندهایی اشاره‌شده که چه انتظاراتی می‌توان از این تشکل داشت.نحوه استفاده از امکانات دولتی، موضوع سربازی فرزندان، حمایت بیشتر سازمان بهزیستی پس‌از ۱۸ سال و اشتغال و چند… در این اساسنامه قید شده‌است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *